„Historia lubi się powtarzać” – spot od kibiców dla kibiców

Piłkarze Cracovii w trwającym właśnie sezonie 2019/2020 mają szansę nawiązać do największych sukcesów klubu. W tym spocie, przygotowanym z inicjatywy i we współpracy Pasjonatów i @ttCtacovia pragniemy przypomnieć, jak znakomici kibice i sympatycy Cracovii tworzyli historię miasta Krakowa, Polski a nawet Europy i świata. Ale byli też świadkami pięknej historii Cracovii – tytułów mistrzowskich, których Cracovia zdobyła aż pięć. A że historia Lubi się powtarzać, przeto…

W spocie „zagrały” pomniki ludzi, którzy z Cracovią byli w ten czy inny sposób związani. Obecność pierwszego z nich – Józefa Kałuży, nie wymaga chyba żadnego komentarza. Ten wielki piłkarz i człowiek, selekcjoner reprezentacji, pedagog i dziennikarz walczył jako sportowiec pierwszy tytuł Mistrza Polski dla Cracovii w 1921 roku. „To, co zdziałał dla sportu polskiego w ogóle, a krakowskiego w szczególności, nieprędko powtórzy kto inny” – pisał Przegląd Sportowy.

W spocie odnajdziemy też Jana Pawła II. Ten zadeklarowany zwolennik Pasów wielokrotnie dawał dowody swojego przywiązania i pamięci do i o Cracovii. W roku 1996 przyjął delegację klubu podczas audiencji generalnej, a w 2005 roku udzielił pasiakom niezapomnianej audiencji prywatnej. Wtedy właśnie poklepał po ramieniu prezesa klubu – Janusza Filipiaka i powiedział z uśmiechem – Cracovia Pany!

Jedną z pomnikowych postaci jest w spocie Józef Piłsudski, który miał w 1922 roku powiedzieć:

Cracovia jest właśnie tym klubem, który nauczył mnie interesować się sportem”.

Wielu jego legionistów kibicowało Cracovii – wśród nich między innymi słynny Zygmunt Nowakowski, którego pomnika a nawet pamiątkowej tablicy próżno szukać niestety w Krakowie. Gdyby taki stał, na pewno też „zagrałby” w tym spocie. Niech jedna z pomnikowych postaci legionistów właśnie, symbolicznie zaznacza Jego obecność.

Jest też Kazimierz Wyka. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – zagorzały fan Pasów, który swoją pomnikową ławeczkę ma w Krzeszowicach.

Tadeusz „Boy” Żeleński – literat, który również kibicował Cracovii, to kolejna pomnikowa postać ze spotu. W jego bogatej twórczości odnajdziemy między innymi „Kuplet Footballisty”, który rozpoczyna się od zwrotki (śpiewanej na melodię kolędy „Przybierzeli do Betlejem pasterze”):

Przyjechali do Krakowa piłkarze,
By nogami strzelać sobie we twarze:
„Keczkemet” z Debreczyna,
„Atletikai” drużyna
Z „Cracovią” zaczyna.

Kolejnych jedenaście strofek, to zabawa językiem i piłką, w odniesieniu do Cracovii właśnie. Polecamy.

Ci wszyscy wielcy sympatycy Cracovii byli świadkami jej świetności, która przez lata powojenne z powodów politycznych przygasła. Dziś i my możemy być świadkami równie pięknej historii, a wśród dzisiejszych kibiców Cracovii odnaleźć można równie wybitne postaci – może nawet takie, które kiedyś doczekają się swoich pomników, tablic okolicznościowych lub własnych ulic. Jednak każdy kibic jest dla Cracovii równie ważny, bo każdy może dać jej coś innego. Jeden wesprze ją autorytetem swojego nazwiska, inny dopingiem, kupionym na mecz biletem, proporcem lub kalendarzem zawieszonym w pracy, wisiorkiem na lusterku samochodu, vlepką na szkolnej szafce, lub w dowolny inny sposób. Ważne, że historia lubi się powtarzać, kibice Cracovii znowu mogą oglądać już wielką i silną.

Nieprzypadkowe są też słowa wersu utworu Carmina Burana, wykorzystanego jako tło muzyczne dla spotu. Słowa mądre, ale i złowieszcze. I symboliczne zarazem, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których następuje swoista zmiana warty na mapie krakowskiej piłki nożnej. Niech i Wam i innym posłużą za pociechę, ale i przestrogę…

„Obróciło się Fortuny 
koło nieżyczliwe, 
innego już po mnie wznosi 
na szczyty zdradliwe, 
król im wyżej nad tłum siędzie, 
tym pewniejsza zguba, 
gdyż na kole tym czytamy: 
„Królowa Hekuba”. ”

(Królowa Hekuba/Hekebe – symbol nieszczęścia, rozpaczy i bólu. Według grackiego mitu, po śmierci najmłodszego z synów, zamieniona w sukę wyjącą na jego grobie, rzuciła się z rozpaczy do morza).

W oryginale;

„Fortune rota volvitur: 
descendo minoratus; 
alter in altum tollitur; 
nimis exaltatus 
rex sedet in vertice 
caveat ruinam! 
nam sub axe legimus 
Hecubam reginam. „

Zostaw Odpowiedź

11 + ten =