Miasto odbiera zarządzanie Halą 100-lecia Cracovii

Tak oto dolo garbata 113-letnia Cracovia dostała w pysk z otwartej dłoni dokładnie w dniu urodzin. Podczas obchodów jubileuszu klubu prezes KS Cracovia 1906, pan Antoni Smoleń poinformował zgromadzonych, że Cracovia traci zarząd nad Halą Karcher Cracovia Centrum Osób Niepełnosprawnych. Co dokładnie powiedział prezes Smoleń?

„Niestety mam niedobre wieści i to związane z Halą 100-lecia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych.  Otrzymane zadanie od prezydenta miasta Krakowa – pana profesora Jacka Majchrowskiego, dotyczące samowystarczalności hali zostało spełnione, a bilans za 2018 rok zamknął się na plusie kwotą 16.300 zł. Dodam tylko, że jest to wynik z siedmiu miesięcy działalności hali, w zasadzie w trakcie jej rozruchu. Jednakże zarządzanie halą zostało ocenione w bieżącym roku, na spotkaniu roboczym u prezydenta 30 kwietnia bieżącego roku, w zakresie braku działalności osób z niepełnosprawnościami zostało ocenione negatywnie. Do tego zostaliśmy zobligowani, gdyż miasto poniosło ogromne nakłady finansowe, które były związane przystosowaniem hali do działalności dla niepełnosprawnych. Negatywnie oceniono również wykorzystanie w pełni potencjału hali, oraz przylegającego do hali terenu, brak imprez kulturalnych, jak również wytknięto nam brak wykorzystania hali do bieżącej działalności osób z niepełnosprawnościami. W związku z negatywną oceną władz miasta w miejsce wiceprezesa do spraw zarządzania halą została powołana przez zastępcę prezydenta do spraw społecznych pana Andrzeja Kuliga pani Agnieszka Pleti, która ma przejąć zarządzanie halą poprzez fundację „Centrum Inicjatyw Sportowych” – obecnie w trakcie rejestracji. Umowę dzierżawy między Cracovią a Gminą Kraków ma uzupełnić nowo powstała fundacja. Natomiast dementuję informację, że hala Cracovii i Centrum Sportu Niepełnosprawnych została Cracovii odebrana, co niektóre osoby i to szczególnie boli – przedstawiciele Cracovii, jak i inne osoby postronne, tak zwane przychylne pasiakom, wśród swoich znajomych rozpowszechniają informację o odebraniu hali Cracovii 1906. Tyle mogę oficjalnie powiedzieć na dzień dzisiejszy, na temat hali 100-lecia. (…) Myślę, że na pewno będziemy wykorzystywali tą halę w trakcie nowego zarządzania przez fundację „Centrum Inicjatyw Sportowych”.  

Przypomnijmy – Cracovia w swojej przeszło 110-letniej historii NIGDY nie miała własnej hali sportowej, a mimo to prowadziła sekcje halowe i święciła triumfy w wielu dyscyplinach sportowych, sięgając po najwyższe laury krajowe i europejskie, tułając się po wynajmowanych i użycanych obiektach w całym Krakowie. O budowę Hali 100-lecia zabiegała przez kilkanaście lat, by w końcu otrzymać w zarząd obiekt, wespół ze sportowcami niepełnosprawnymi, dla których hala jest perfekcyjnie przystosowana. Jeszcze przed oddaniem w zarząd Cracovii Hali 100-lecia, ustawiała się długa kolejka chętnych do dysponowania tym obiektem.

W momencie oddawania w zarząd Cracovii nowego obiektu, zewsząd dało się słyszeć, że KS Cracovia 1906 nie podoła podstawowemu obowiązkowi nałożonemu przez prezydenta Majchrowskiego, to jest nie będzie potrafiła utrzymać Hali 100-lecia i Centrum Osób Niepełnosprawnych. Okazało się szybko, że Cracovia dobrze sobie radzi z zarządzaniem, znalazła sponsora tytularnego dla obiektu, hala tętni różnorodnymi imprezami a na hali Cracovia zarabia już w pierwszym roku działalności.

Wkrótce postaramy się o więcej informacji w tej rozwojowej sprawie.

Zostaw Odpowiedź

nineteen + six =