Ołeksij Dytiatjew na dłużej w Cracovii!

Cracovia przedłużyła kontrakt ze swoim podstawowym stoperem, Ołeksijem Dytiatjewem. Nowa umowa 30-letniego zawodnika będzie obowiązywać do czerwca 2022 roku.

Latem 2017 roku, w trakcie wielkiej przebudowy „Pasów”, do drużyny Michała Probierza dołączył grający wcześniej w Karpatach Lwów,  ukraiński obrońca – Ołeksij Dytiatjew.

Dla nowego zawodnika Cracovia była pierwszym zagranicznym przystankiem w piłkarskiej karierze. Nie brakowało mu jednak doświadczenia. Przed Karpatami grał m.in. w Olimpiku Donieck czy Worskłej Połtawie. W sumie rozegrał 71 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej Ukrainy.

Trudne początki

„Uwaga, ujawnił się bandyta!” – grzmiał nagłówek jednego z poczytniejszych polskich portali poświęconych piłce nożnej. 21 września, w meczu Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin, w 59 minucie Ołeksij brutalnie sfaulował Jarosława Kubickiego, za co został ukarany czerwoną kartką, a także dyskwalifikacją w czterech następnych meczach w Ekstraklasie.

Faktycznie, początki Dytiatjewa w Polsce nie były łatwe – do całkowicie normalnych problemów językowych doszły także problemy boiskowe, a samemu zawodnikowi przyszyto mało chwalebną łatkę. Nie chcemy oceniać, czy ukaranie zawodnika za faul w Pucharze Polski dyskwalifikacją w Ekstraklasie było słuszne, czy też nie. Dla nas ważniejsze jest to, co wydarzyło się później. A później wydarzyło się wiele dobrego.

Filar obrony

Ołeksij od samego początku często pojawiał się w pierwszym składzie Pasów. Mimo, że początkowo nasza defensywa znana była ze swojej nieszczelności, to jednak z czasem jej gra znacząco się poprawiła. Olbrzymią rolę w linii obrony miał właśnie ukraiński zawodnik. Śmiało możemy powiedzieć, stał się on filarem, na którym Michał Probierz obecnie opiera całą siłę „pasiastej” defensywy.

Do tej pory w barwach Cracovii Dytiatjew rozegrał 66 oficjalnych meczów – trzy w Pucharze Polski i 63 w Ekstraklasie. W tym czasie zdobył trzy bramki oraz zaliczył trzy asysty. Życzymy „Alexowi”, aby w jego pasiastych statystykach, w przyszłości pojawiły się również występy w rozgrywkach międzynarodowych!

Jacek Kulpa

Zostaw Odpowiedź

thirteen + twenty =