Przygnębiająca decyzja Komisji Ligi w sprawie Derbów

Komisja Ligi ogłosiła kary dla klubów, za zachowanie kibiców podczas Wielkich Derbów Krakowa. Decyzja brzmi:

W związku z zachowaniem kibiców na meczu 26. Kolejki Ekstraklasy Wisła Kraków – Cracovia, za dokonanie przez kibiców zniszczeń infrastruktury stadionowej, używanie środków pirotechnicznych oraz spalenie symboli innego klubu, Cracovia została ukarana karą finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz karą zakazu udziału zorganizowanych grup kibiców gości w dwóch kolejnych meczach Ekstraklasy z Wisłą Kraków.

Jednocześnie Komisja ukarała Wisłę Kraków karą finansową w wysokości 20 tysięcy złotych oraz karą zamknięcia sektora C (trybuny C1-C5) na jeden mecz w zawieszeniu na 12 miesięcy. Powodem kary było rzucanie przez kibiców przedmiotami na płytę boiska oraz wznoszenie haseł o charakterze obraźliwym .

Tak więc – oczywiście naganne – akty wandalizmu i odpalenie rac w sektorze gości zostały ukarane radykalniej niż rzucanie do piłkarzy Cracovii przedmiotów z trybuny C, oraz – co najsmutniejsze – wielokrotne wznoszone w sposób zorganizowany między innymi radykalnych antysemickich haseł na stadionie miejskim w Krakowie, na którym pojawiło się przeszło 28 000 widzów…

Te zachowania zostały w bardzo obrazowy sposób pokazane na tym materiale filmowym, który na Twitterze wywołał prawdziwą burzę:

Wierzyć się nie chce, ale między innymi takie zachowania zostały określone przez Komisję Ligi mianem „haseł o charakterze obraźliwym”.

MKS Cracovia zobowiązała się do pokrycia strat w sektorze, w którym podczas Wielkich Derbów Krakowa zasiadali kibice Pasów. Straty zostały wycenione na 52 000 złotych (kwotę podają Sportowe Fakty).

Jarosław Królewski – współwłaściciel Wisły Kraków, który znalazł się wtedy na trybunie „C”, czyli trybunie skandującej hasła o paleniu Żydów, zadeklarował z własnej kieszeni podobną kwotę – 50 000 zł na Muzeum Żydów Polskich Polin z przeznaczeniem na edukację na stadionach, na których występują podobne problemy z rasizmem. Pod presją komentujących tą decyzję kibiców Wisły zaproponował, że może to być 20 innych organizacji wskazanych przez kibiców…

Zostaw Odpowiedź

3 + 18 =